Dnes je pondělí, 25. 9. 2017, 1:07:28

Počasí dnes:

25. 9. 2017

zatazenosde

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo slabý déšť. Denní teploty 12 až 16°C. Noční teploty 9 až 5°C.

Historie obce

Díky blízkosti obchodní cesty i dostatku ryb a proutí nabízela zdejší oblast ideální podmínky pro život. Ačkoli se v písemných pramenech nejstarší zpráva dochovala až z roku 1333 je zřejmé, že osidlování území začalo již v 10. století našeho letopočtu.

Původní jméno obce bylo Tyrnov, později pak Trnová a od 2. poloviny 16. století se ustálilo na nynějším Trnávka. Tento název zřejmě souvisí s velkým množstvím trnových keřů v okolí.

Poklidný život obyvatel se začal měnit k horšímu po roce 1950. V blízkosti vesničky došlo k výstavbě Manganorudných závodů, a tím byl navždy poznamenán ráz zdejší krajiny. Po ukončení těžby rudy tu byla v druhé polovině 70. let 20. století vystavěna Elektrárna Chvaletice, která tvoří nepřehlédnutelnou dominantu celé oblasti.

V roce 1960 byla Trnávka připojena k sousední vsi Řečany nad Labem, avšak roku 1993 se opět stala samostatnou obcí.

Z jejích významných rodáků je třeba připomenout pana profesora Jaroslava Skokana, autora několik knih, který zde žil dlouhá léta. Pan profesor se aktivně podílel na veřejném životě a mimo jiné zastával funkci obecního kronikáře.